Jak slepicím pomoci zvládnout zimní období

slepice na sněhu

Ačkoli většina plemen slepic zvládá zimu dobře. Delší pobyt v chladu, větru, vlhku a sněhu jim neprospívá

 

Jaké kroky můžeme podniknout aby slepice zimu lépe snášely?

Kurník

Před příchodem zimy zkontrolujte, zda není poškozen kurník a proveďte nezbytné opravy. Střecha by měla odolat prudkému větru a dešti, popřípadě unést větší těžkou vrstvu sněhu. Zkontrolujte těsnost střechy a případné škvíry ve stěnách, kterými by mohlo do kurníku táhnout pečlivě vyčistěte a nastelte slámou. Sláma je velmi dobrý izolant proti chladu. Odstraňte případné technické závady na ventilaci. Ideální vlhkost v kurníku je 60-80%. Ke změření lze využít jednoduchý vlhkoměr

 

Zateplený kurník.jpg

 

Varianta zatepleného kurníku NO FROST

 

Slepicím nesvědčí vlhko a průvan. Udržujte tedy kurník suchý a zajistěte, aby do něj netáhlo. Praktická jsou také automatická dvířka, která zajistí, že kurník nebude otevřený déle než je nutné, existuje i izolovaná varianta. V mrazech lze k ohřevu uvnitř kurníku, využit topné kabely v podlaze.

 

Předejděte zamrznutí vody v napáječce  

       

Prevencí může být umístění napáječky doprostřed kurníku. Při větších mrazech lze napaječku postavit na topnou podložku.

Vodu k napájení slepic kontrolujte každý den. Podložky pod napáječky jsou gumové, nebo s gumovými proužky, takže jakýkoliv druh napáječky či misky zůstane bezpečně na místě.

 

Prodloužení dne

V zimě tráví slepice více času v kurníku, zpříjemnit a prodloužit den jim můžeme přisvícením LED světly. Ideálně vybavenými časovačem či stmívačem.

 

Větší zdroj energie z krmiva

 

Slepicím  podávejte krmivo s větším obsahem tuku.  A nezapomeňte na krmné doplňky , které podpoří obranyschopnost jejich organismu.