OVCE A KOZY

Chovatelské potřeby pro OVCE a KOZY

Počátky chovu ovcí jsou známé již od 9. Století, chov koz od mladší doby kamenné. Ovce a kozy jsou považovány za nejstarší domestikovaná zvířata. Tyto druhy byly domestikovány pro svou širokou využitelnost a přizpůsobivost klimatickým podmínkám. Kulturní plemena ovcí byla šlechtěna z prapředků, jakými jsou například muflon nebo ovce tlustorohá. Kulturní plemena koz byla šlechtěna v Evropě z kozy keltské, v Asii z kozy bezoárové a ve středozemí z kozy šrouborohé.

V současné době jsou ovce i kozy chovány zejména na Valašsku.

Mnohostranná využitelnost ovcí a koz je důvodem k chovu těchto zvířat také v současné době. Paradoxem je, že spotřeba ovčího masa je v České republice minimální. Mezi hlavní produkty ovcí patří mléko, maso, vlna, kůže, rohy a paznehty. Produkují však také i vedlejší produkty, jakými jsou lanolin, krev, střeva, lůj nebo předžaludky.

Mezi základní produkty chovu koz patří maso, mléko, kůže a srst. Z kozí srsti je vyráběn mohér a kašmír. Kozí mléko je díky alergiím na laktózu kravského mléka vyhledáváno zejména alergiky. Kozí mléko je taktéž výborně uplatněno jako syrovátková koupel při výskytu atopického ekzému.

Nabízíme ucelenou nabídku produktů pro chov ovcí a koz.

 

Nejprodávanější

  • Řadit dle:
  • 297 položek celkem

Stránka 1/17

Další produkty