Kurníky pro slepice, kukaně

Pokud začínáte s vlastním chovem slepic, můžete zvolit ze sortimentu kurníky pro slepice a drůbež z naší nabídky. Domácí kurníky pro slepice a drůbež nabízí domácím nosnicím bezpečné útočiště. Nabízíme dřevěný kurník i výběh pro chov slepic. V zimním období je vhodný zateplený kurník.

Domácí chov slepic můžete začít od již několika jedinců, střední velikost kurníku je pro 5-8 slepic, a největší až pro 10 slepic. Kurník pro slepice s výběhem je ideální, pokud máte prostor - zvířata ocení svobodu pohybu a budou i lépe snášet. Slepičí kurník můžete postavit na zahradě nebo dvorku, podle prostorových možností. Kurníky prodáváme v různých velikostech pro slepice, kachny i husy, použitelné jsou i pro králíky.

Kurník Duck Town je vhodný pro kachny a husy, ale i slepice. Kurník Duck Town pro kachny, husy a slepice je robustní kurník z borovicového dřeva s odolnou střechou a větráním s výsuvným šuplíkem pro snadné udržování čistoty pro kachny a husy, případně 3 až 4 slepice.

Dvoupatrové kurníky jsou pak vhodné pro více slepic i snadnější obsluhu. Chov slepic se pak stane radostí. Podlaha kurníku se podestýlá nejčastěji slámou, funguje i podestýlka z dlouhostéblého sena. Stavba kurníku je snadná a prodávají se ve formě stavebnice, podobně jako nábytek.

Novinkou jsou automatická dvířka kurníku, která prakticky nahrazují asistenci chovatele při ranním pouštění a večerním zavírání slepic. Tento šikovný asistent pracuje na principu světelného senzoru a časovače, nastavení tedy není nijak zvlášť složité.

Hřad a kukaň se používá jako přístavek pro snášení slepicKukaň pro slepice je snáškové hnízdo kam slepice kladou vejce. Kukaně na snášení vajec pro slepice neboli snášková hnízda slepic, snášecí hnízda jsou uzavřené chráněné prostory, kam snáší drůbež vejce. Je to bezpečné místo, aby nosnice po snesení vejce nerozbila a aby se zabránilo požírání vajec predátory. Snášedla, snášeníky pro slepice, snášecí koše do slepičí kukaně se proto vkládají plastové košíky do kukaně se šikmým dnem, po kterých vejce sklouzne do úkrytu. Boxy pro snášení vajec mohou být plechové, plastové nebo proutěné. Všeobecně se stanovuje 1 hnízdo na 5 až 6 slepic, za předpokladu, že hnízda jsou pohodlná a snadno přístupná.

Co obnáší chov slepic?

Ceny vajec mohou některé přimět k rozhodnutí vrátit se k chovu slepic a mít vlastní. Dopřát si každé rádo k snídani čerstvá domácí vejce je lákavé. Je dobré počítat s tím, že slepice mohou být hlučnější. Vyžadují stejnou péči. Počítejte s tím, že budete potřebovat holiny, lopatu a vidle na čištění podestýlky a v kufru auta budete vozit obilí nebo šrot. Pravidelně budete čistit kurník a z počátku budete učit slepice, kde hřadovat. Může se stát, že mohou zanášet vejce místo do kukaně po celé zahradě. Na to vše je dobré se připravit.

Kolik slepic je potřeba?

Výnosnost většiny plemen je asi 50 - 70 % tedy jedno vejce za dva dny. Dvě slepice vám snesou asi 7 vajec týdně, přes zimu méně. Nosnost slepic se liší podle plemene, kolem 180 až 300 vajec ročně.

Kolik prostoru potřebuje spokojená slepice?

Jedna slepice by měla mít asi 10 m2 výběhu, čím víc, tím lépe. Měla by se pást, mít prostor, kde si bude hrabat, klovat žížaly červy a brouky. Ideální je vyčlenit jim prostor kde je stín aby se měly kam schovat v horku před sluncem. Dobré je postavit jim ohrádku, aby nezničily celou zahradu. Ohrádku je dobré přemísťovat, aby se z vašeho trávníku nestala louže bláta.

Jak dobře vybrat kurník?

Ideální je suchá místnost, bývalá kotelna nebo prádelna. Kurník musí být uzavíratelný, aby se dovnitř nedostaly kuny nebo lišky. Slepice jsou zvyklé hřadovat ve výšce. Při stavbě kurníku je třeba mít na paměti, že slepice nesnáší průvan, proto se vyplatí vybrat kvalitní materiál a dobře jej izolovat.

Zateplený nebo nezateplený kurník?

Důležité pro chov slepic je sucho v kurníku. Průvan a vlhko drůbeži škodí. Dřevěný kurník je dostačující i nezateplený kurník, jen musí být spáry dobře utěsněné. Během zimního období je nutné, aby byly slepice v teple, chráněny před mrazem. Podle možností v chladném období roku umístit nezateplený kurník pro slepice do chráněného prostoru před mrazem. Pro chovatele bez možností přístřešku je nutné mít v zimě kurník zateplený. Je lepší mít kurník vyšší, obsluha je pak pohodlnější.

 

Nejprodávanější

  • Řadit dle:
  • 49 položek celkem

Stránka 1/3

Další produkty