Zkoušečky vajec

Zkoušečka vajec na prosvětlování vajíček jsou vhodné pro všechny druhy drůbeže a ptactva. Prosvětlovačka vajec nebo také prosvicovačka na vajíčka je praktickým pomocníkem při odchovu drůbeže a ptactva sledování líhnutí kuřat, kachen, krůt housat v líhni. Odhaduje se tím i doba líhnutí kuřat a drůbeže.

Prosvěcovačky nebo také prosvětlovačky na vejce jsou specializované lampy na ptačí vajíčka. Zkoušečky vajec se používají na sledování vývoje embryí ve vejcích při líhnutí drůbeže. Dochází tím ke kontrole vývoje nového života uvnitř nasazených vajec. Prosvětlovače na vajíčka dokáží rozpoznat, jestli jsou zdravá a v pořádku.

Pro líhnutí vlastních slepic je vhodnější mít vejce vašich slepic. Pokud si budete vejce kupovat, je třeba být opatrný při přepravě, kdy je náchylnost k poškození. Vyberte vejce z domácích a rodinných chovů, zdravých a kvalitně živených slepic. Pro zachování genetické rozmanitosti a prospívání chovu je potřeba, aby kohouti byli z různých prostředí. Příbuzenské křížení nese riziko vejcí se slabými embryi a vysokou úmrtnost, kdy se kuřata nevylíhnou. Pro množení je třeba, aby ptáci byli dospělí.