Krmivo a krmné doplňky

Chov hlodavců, co by domácích mazlíčků, se stal velmi rozšířeným po celém světě. Hlodavci jsou milá, nenáročná zvířata, která nepotřebují moc prostoru, spokojí se s jednoduchou výživou a čerstvou vodou.

Chrup hlodavců je tvořen hlodáky – zuby, které jim dorůstají celý život a slouží jako životně důležitý pomocník například při stavbě domku nebo hnízda. Hlodavci si své zuby udržují sami – obrušováním, které je pro ně přirozené. Aby nedocházelo k obrušování zubů o klec, je dobré hlodavcům umožnit broušení zubů například o kus dřeva nebo kámen, který umístíme do klece. Vhodná je například kulička z vrbového proutí. Novinkou v péči o chrup jsou předměty k okusování z luffy. Luffa je 100% přírodní materiál, který má schopnost čistit chrup a zabraňovat tak tvorbě zubního kamene.

Základem krmné dávky jsou zrniny, které nabízíme v hotových směsích podle krmných požadavků jednotlivých druhů hlodavců. Krmiva pro králíky a hlodavce vybírejte podle množství proteinů a tuku, nebo jejich poměru. Rozdíly v obsahu těchto látek jsou zanedbatelné, tudíž existují krmiva, která jsou určena pro více druhů hlodavců, krmiva pro morčata, krmiva pro králíky, krmiva pro křečky nebo krmiva Brit pro hlodavce. I tak je velmi důležité vybírat krmivo dle velikosti zvířete, jeho stravovacích návyků. Množství krmiva záleží především na pohybové aktivitě zvířete.

Dále je na místě zvolit intenzitu krmení, s jakou bude zvíře krmivo přijímat. Někteří hlodavci mají radši přístup ad libitum, jiní se tímto způsobem učí vybíravosti. K doplnění minerálů a udržení jejich zdravé hodnoty v organismu slouží minerální solné lizy pro hlodavce.

Doplňky stravy mohou tvořit pamlsky pro hlodavce, jako je například ovoce, semínka, zelenina, kusy rostlin nebo ořechy. Velmi zdravá je také tráva pro hlodavce, kterou si doma sami vypěstujete. Potkani, křečci nebo krysy mohou mlsat také vařené maso nebo sýr. Co se týče obsahu živin pamlsků, jednotlivé se od sebe dost zásadně liší. Zatímco ovoce obsahuje poměrně velké množství cukru, semínka a ořechy obsahují poměrně hodně tuku. Je tedy na místě to s pamlsky moc nepřehánět, volit takové pamlsky, aby například nepřispívaly k obezitě mazlíčka. Množství pamlsků by nemělo překročit ¼ krmné dávky za celý den.

 

Nejprodávanější

  • Řadit dle:
  • 40 položek celkem

Stránka 1/3

Další produkty