Podestýlky pro hlodavce

Jak správně vybrat podestýlku pro hlodavce? 

Podestýlka je nedílnou součástí každé klece či králíkárny. Životnost podestýlky se odvíjí od množství vody a krmiva, které hlodavec spotřebuje. Pro předcházení zápachu doporučujeme používat toalety pro králíky, které zároveň prodlouží životnost okolní podestýlky. Celková výměna podestýlky se obvykle provádí po 7-14 dnech.

Jak správně vybrat podestýlku pro hlodavce?
Podestýlek pro domácí mazlíčky je na výběr několik druhů. Steliva přírodní kamenná, silikátová, dřevitá, buničinná, hrudkující či nehrudkující.

Bentonitová steliva jsou klasická steliva přírodního původu, kamenná. V nabídce jsou hrudkující nebo nehrudkující. U hrudkujících steliv je výhodné, že se z  klece odebere pouze znečistěná část steliva. Podestýlka tak déle vydrží. Nehrudkující stelivo je sice o něco levnější, více se ho ale spotřebuje.

Silikátové stelivo je tvořeno granulátem, který výborně pohlcuje pachy a moč, je bezprašné a zamezuje tvoření baktérií a plísní. Cenová relace takových steliv je o něco vyšší než u klasických bentonitových steliv. Některé kočičky ale mohou toto stelivo odmítat.

Hobliny jsou přírodní, měkký a dobře savý materiál, cenově nejdostupnější

Buničinné podestýlky jsou ekologické podestýlky z recyklovaného materiálu, které nezatěžuje životní prostředí. Výborně sají vlhkost a pohlcují pachy, zabraňují tvorbě bakterií a plísní, dlouho vydrží a nejsou parfémované.

Kukuřičná podestýlka je univerzální hygienické stelivo. Má velmi dobré sací vlastnosti pří nízké specifické váze. Je vyrobena z čistě přírodních kukuřičných vřeten bez chemických přísad, a proto je šetrná k životnímu prostředí.

Seno je kromě potravy pro králíky vhodné také jako podestýlka, avšak mělo by být v kleci umisťováno mimo místo, které králík využívá jako záchod, aby nehrozila kontaminace sena, které by králík mohl sežrat.

Dřevěné pelety - dřevěné válečky lisované z pilin (velkým tlakem, neobsahují lepidla), výborně sají vlhkost a pohlcují pach. Po nasátí se rozpadnou, vydrží déle než např. hobliny. V poslední době jsou jedním z nejoblíbenějších steliv.

V případě, že je králík poraněn nebo např. po operaci,je z důvodu lepší hygieny vhodné do ubikace místo klasické podestýlky použít natrhaný toaletní papír, papírové kapesníčky nebo bavlněné utěrky/stará trička.

Tuto podestýlku je třeba denně (podle potřeby i několikrát denně) čistit, ale zamezí se zanesení znečištění do ranky např. drobnými smítky z hoblin či pelet (může se zanést infekce a ranka se pak hůř hojí).

 
  • Řadit dle:
  • 10 položek celkem

Stránka 1/1